Metoda Ludmily Mojžíšové
Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility.
Ludmila Mojžíšová (1932-1992) vyvinula metodu zabývající se odstraňováním funkčních poruch pohybového systému. Spočívá v kombinaci cvičení, mobilizací žeber a uvolňování blokád bederní páteře a kostrče.
Metodu zprvu aplikovala na sportovce. Později zjistila, že odstranění funkčních poruch pohybového systému má u léčených jedinců řadu pozitivních účinků: zmírnění bolestí hlavy, menstruačních bolestí, nepravidelností menstruačního cyklu aj. Řadě pacientek, léčených zprvu pro pohybové obtíže, se podařilo otěhotnět, ačkoli předtím byly dlouze a bezvýsledně léčeny pro neplodnost.
Její metoda je založena na principu reflexních vztahů mezi páteří a vnitřními orgány. Dojde-li k poruše (blokády a bolesti) páteře, dochází také k porušení funkce odpovídajícího vnitřního orgánu a obráceně. Dlouhodobé a nadměrné podráždění z nervových vláken způsobuje nadměrné zvýšení napětí ve svalech kolem páteře a svalů pánevního dna. Taková situace může nastat také v důsledku zranění, zánětlivých procesů v oblasti pánve. Předpokládá se, že nadměrné namáhání svalstva vejcovodů způsobuje jejich zúžení. Zvýšené napětí děložního čípku způsobuje bolestivou menstruaci, velké napětí dělohy může způsobit "dráždivé lůno", tj. stav, který může zapříčinit opakované potraty, a napětí pochvy může mít za následek bolest při pohlavním styku.